شماره تماس: 1010 9169 021
مقالات

به چه ماشینی اتاق تعویض گفته می شود؟

به چه ماشینی اتاق تعویض گفته می شود؟ خودروهایی که اتاقشان تعویض شده یا دوباره مونتاژ می‌شوند با این عنوان شناخته می‌شوند. وقتی که خودرویی تصادف می‌کند و حادثه اتفاق می افتد و حدود ۵۰ درصد از آن آسیب ببیند، نیاز است که تعویض اتاق انجام شود.زمانی که تصادف بسیار شدید باشد و خسارت وارد شده به اتاقک بسیار زیاد باشد از لحاظ ایمنی و حتی هزینه بهتر است تعویض صورت نگیرد.
نکته مهم اینجاست که ماشین اتاق تعویض فقط از نظر راننده‌ها و تعمیرکاران بدون استفاده نیست بلکه قانون هم اجازه تعویض اتاق خودرو و استفاده کردن از این وسیله را نمی‌دهد. اگر قرار باشد که چنین کاری انجام بدهید باید حتما باید با مراجع قانونی در ارتباط باشید و مجوزهای مربوطه اخذ گردد.

به چه دلیل اتاق ماشین تعویض می شود؟

خودروها زمانی نیاز به تعویض اتاق پیدا می کنند که در تصادف شدید به اتاقشان آسیب وارد شده باشد. اگر در تصادف قطعات داخلی بدنه آسیب ببیند دیگر شاسی خارجی یعنی اطراف اتاق قابل استفاده نیست.
مرحله های قانونی تعویض اتاق خودرو چیست؟
براساس قانون ، عوض‌کردن قطعات اصلی (اتاقک خودرو، شاسی‌ها و موتور) خودرو مجاز نیست.

برای تعویض اتاق خودرو چه باید کرد؟

اگر مالک خودرو قصد انجام تعویض اتاق خودرو را داشته باشد، باید در ابتدا به دوایر شماره‌گذاری ادارات راهنمایی و رانندگی مراجعه و پس از دریافت مجوز مربوطه برای فرایند عوض‌کردن اتاقک یا بخش‌های اصلی دیگر اقدامات لازم را انجام دهد.
مرحله های تعویض اتاق خودرو به شرح ذیل است:
• مراجعه کردن به دفاتر شماره‌گذاری
• اقدام به دریافت مجوز تعویض اتاق خودرو
• بررسی وضعیت خودرو از سوی کارشناس تصادفات
• تأیید کارشناسان مربوطه برای تعویض اتاق
• صادر کردن مجوز تعویض اتاق
• مراجعه مالک به اداره راهنمایی و رانندگی پس از تعویض اتاق خودرو
• بازدید نهایی راهنمایی و رانندگی از اتاق تعویض‌شده
• ثبت تعویض اتاق در سوابق خودرو
این مراحل به صورت رایگان یا با هزینه کم قابل انجام است. تعویض اتاق خودرو از راه قانونی هزینه‌ای ندارد اما زمانی که می‌خواهید وارد عملیات تعویض اتاق شوید، باتوجه به میزان آسیب‌دیدگی خودرو و نوع وسیله‌ نقلیه هزینه مشخص خواهد شد.

تعویض غیرقانونی اتاق خودرو

تعداد زیادی از مالکان برای اینکه قیمت ماشین آنها افت پیدا نکند ، موضوع تعویض اتاق را به راهنمایی و رانندگی اطلاع نمی‌دهند. آنها به ‌طور غیرقانونی اقدام به تعویض اتاق خودرو می‌کنند و در هنگام فروش خودرو هم این مسئله را پنهان می کنند.
اگر قرار است خودرو کار شده بخرید حتما به اتاق آن دقت کنید در برخی موارد تعویض اتاق کاملال مشخص است اما در اکثر موارد نیاز به کارشناسی دارد که موضوع تعویض اتاق را بررسی کنند.
بنابراین، اگر قرار است که خودرویی دست‌دوم بخرید، حتما باید به اتاقک آن دقت کنید. برخی از شواهد ناشی از تعویض اتاق خودرو کاملا مشهود هستند اما در برخی از موارد هم نیاز به وجود کارشناسی وجود دارد که بتواند متوجه عوض‌شدن و مونتاژ اتاق خودرو باشد.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن